Studio ISIS

zdraví je dar, který rádi považujeme za samozřejmost

Duchovní hledání

Radost


Čím je pro nás radost?

Zažili jste někdy radost, která vychází z nitra duše? Z vašeho úplně nejvnitřnějšího jádra, obohaceného právě prožitou zkušeností? Pokud ne, tak jste o mnoho přišli, protože právě tato radost povznáší ducha, umožňuje mu stoupat ke světlému bodu, kdesi vzhůru nad ním, umožňuje mu vidět svět alespoň na chvilku nezaujatýma očima, bez masek i přetvářek. Taková je pravá radost pocházející tam zevnittř, z jádra našeho bytí.

Existují i jiné radosti, spíše však povrchního rázu, kdy se cítíme mírně rozrušeni, rozechvěni, ale spíše emocionálně, jsou to radosti, které nám přináší každodenní život a nezasahují nás tak hluboko jako radosti předchozí. Taky jich nebývá mnoho, ale v životě je potřebujeme, taková radost nám zpestří den, vylepší nám náladu a pomůže nám ulevit si od běžných těžkostí.

Třetí typ radosti, která spíše není radost, toto slovo se používá zcela chybně, je škodolibost. Člověk má "radost" z neštěstí druhého. Tento druh "radosti" nikomu nepřináší nic dobrého. Druhého pošpiní, mnohdy i urazí a ublíží mu, člověku který je škodolibý to také ublíží, poznamená to jeho vnitřní cestu. On totiž na sebe naváže temné provazce, které se musí v jeho dalším bytí, mnohdy bolestně, rozvázat.

Taková je radost, takové mohou být její projevy a takoví jsme my - lidé. Málokdy si uvědomujeme jak moc ubližujeme svým chováním druhým. Pomocí první radosti kterou jsem popsal povznášíme ducha, povznášíme své okolí, proto je nesmírná škoda, že tak málokdy ji smíme prožívat.

Proto vám radím, vám, kteří čtete tento článek, naučte se prožívat pravou radost svým duchem, chovejte se tak aby jste ji mohli poznat i plně prožít, jedině taková radost vám dá ten pravý užitek. Nenechte se od ní odradit, odvést, nezakrývejte před ní oči a učte se jí poznávat. Jen tak budete šťastni a naleznete mír i radost v tomto světě.

Přeji vám mnoho takovýchto chvil.

Jaromír Křivánek

Žádné komentáře
 
Bez zdraví se sami sobě ztrácíme, ale nemusí tomu tak být!